درباره من
  سید محمد امین موسوی ، وکیل پایه یک دادگستری ، دانشجوی دکترای حقوق بین الملل عمومی ، پژوهشگر و نویسنده ادامه مطلب

آخرین مطالب سایت
ظهور امام عصر و عقل دینی
دعوت یمانی 1396/08/28
بیایید فقیر شویم
تألیفات داستانی 1396/08/28
کتاب داستان بازگشت چوپان دروغگو
تألیفات داستانی 1394/10/11
حق بشر در جعل حقوق بشر
فلسفه حقوق 1395/08/11
اتانازی و حقوق بشر
حقوق بین الملل 1395/01/16
نسبیت حقوق بین الملل
حقوق بین الملل 1395/01/10
رابطه فلسفه حقوق با حقوق
فلسفه حقوق 1395/01/13

پربازدیدترین مطالب
کتاب داستان بازگشت چوپان دروغگو
تألیفات داستانی 1394/10/11
اتانازی و حقوق بشر
حقوق بین الملل 1395/01/16
رابطه فلسفه حقوق با حقوق
فلسفه حقوق 1395/01/13
بررسی مسئله صلاحیت در دیوان کیفری بین المللی
متن این نوشته، مقاله ای از اینجانب در خصوص صلاحیت دیوان کیفری بین المللی است که ابتدا به مبنای صلاحیت و انواع صلاحیت دیوان می پردازد و سپس بدنبال بررسی رویکرد دیوان در مسئله صلاحیت می باشد. اینکه دیوان رویکرد تفسیر موسع (صلاحیت جهانی) را دنبال می کند یا تفسیر مضیق (تأکید بر صلاحیت سرزمینی اعضا)؟ و در موارد عینی مانند جنایات جنگی توسط دولت خودخوانده اسلامی عراق و شام (داعش) چه مسئولیتی برای دیوان کیفری بین الملل مفروض می گردد و آیا دیوان کیفری می تواند فعالانه وارد عمل می شود یا منفعالانه در انتظار تفویض صلاحیت از شورای امنیت است یا برای خود هرچند بصورت انتزاعی صلاحیت جهانی مفروض می دارد؟
  • تاریخ به روز رسانی : 1395/03/21

بررسی مسئله صلاحیت در دیوان کیفری بین المللی

 

سید محمد امین موسوی

دانشجوی دکترای حقوق بین الملل عمومی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان

 

چکیده: دیوان کیفری بین المللی به عنوان نهادی که مجازات و مبارزه با جنایات جنگی موضوع اساسنامه خود را، دنبال می کند؛ مانند همه نهاد های قضایی، محدود و مقید به مسئله صلاحیت می باشد. صلاحیت این دیوان از حیث جرم انگاری، تعیین مجازات، اوصاف مجرم، صلاحیت سرزمینی و صلاحیت موردی که از طرف شورای امنیت تفویض داده می شود؛ در اساسنامه مشخص و معین گردیده است. همچنین خلأ هایی در مسئله صلاحیت در اساسنامه دیوان قابل طرح است که از جمله آن می توان به رویکرد قاطع دیوان در اعمال صلاحیت جهانی بر اساس اساسنامه اشاره نمود.

این مقاله ابتدا به مبنای صلاحیت و انواع صلاحیت دیوان می پردازد و سپس بدنبال بررسی رویکرد دیوان در مسئله صلاحیت می باشد. اینکه دیوان رویکرد تفسیر موسع (صلاحیت جهانی) را دنبال می کند یا تفسیر مضیق (تأکید بر صلاحیت سرزمینی)؟ و در موارد عینی مانند جنایات جنگی توسط دولت خودخوانده اسلامی عراق و شام (داعش) چه مسئولیتی برای دیوان کیفری بین الملل مفروض می گردد و آیا دیوان کیفری فعالانه وارد عمل می شود یا منفعالانه در انتظار تفویض صلاحیت از شورای امنیت یا کشور محل وقوع جرم خواهد بود؟

همچنین مسئله صلاحیت دیوان از حیث نوع تعهدات بین الملل در برابر ان مورد بررسی قرار می گیرد و بدنبال اثبات این مسئله می باشد که صلاحیت دیوان کیفری بین المللی علی رغم عنوان پر ابهت اش، نهایتاً تعهداتی ساده چندجانبه معاهداتی بر اساس معیار کنوانسیون حقوق معاهدات 1969 وین می باشد می باشد و نباید چنین تعهداتی را تعهدات آمره یا عام الشمول فرض کرد.

کلمات کلیدی: دیوان کیفری بین المللی، صلاحیت دیوان کیفری، جنایات جنگی داعش

 

 

 فایل پی دی اف مقاله


نظرات کاربران